Hoşgeldiniz.

Ülkemizde Kısa Mesafe Denizyolu Tanıtım Merkezi Shortsea Promotion Centre Varmıdır - Kısa Mesafe Denizyolu - Shortsea Promotion Centre üsteşarlığımızın yoğun çalışmaları ve Türkiye Odalar ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ülkemizde Kısa Mesafe Denizyolu Tanıtım Merkezi Shortsea Promotion Centre Varmıdır - Kısa Mesafe Denizyolu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ülkemizde Kısa Mesafe Denizyolu Tanıtım Merkezi Shortsea Promotion Centre Varmıdır - Kısa Mesafe Denizyolu - Shortsea Promotion Centre


  üsteşarlığımızın yoğun çalışmaları ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği sonucunda; “Kısa Mesafeli Denizyolu Tanıtım Merkezi” TOBB çatısı altında kurulmuştur. “Kısa Mesafeli Denizyolu Tanıtım Merkezi Çalışma Usul ve Esasları ” TOBB tarafından yayınlanarak yürürlüğe konulmuştur. İMEAK Deniz Ticaret Odası SPC –Türkiye’nin sekreterya görevini yürütmektedir.

  Kısa Mesafeli Denizyolu Taşımacılığı; Avrupa limanları arasında ve bu limanlar ile Avrupa Ülkesi olmayıp, Avrupa sınırlarındaki kapalı denizlere kıyısı olan ülkeler arasında yapılan yolcu ve yük taşımacılığıdır. Bu tanıma göre; kısa mesafeli denizyolu taşımacılığı, iç su yolları ve uluslar arası deniz taşımacılığını, ana limanlara bağlantı yapan ikmal hizmetleri, kıyı boyunca ve adalara yapılan taşımacılık ile nehir ve göllerde yapılan taşımacılığı kapsamaktadır. Bu bağlamda kısa mesafeli denizyolu taşımacılığı; Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ile Akdeniz, Karadeniz ve Baltık Denizi'ne kıyısı olan devletler ve Avrupa Ekonomik Alanı'na üye olan Norveç ve İzlanda arasında yapılan denizyolu taşımacılığını kapsamaktadır. Bu tür taşımacılık kısaca, Avrupa Ulaştırma Bakanları Konferansı'nda (ECMT) belirtildiği gibi Atlantik geçişi yapmayan kısa mesafeli ve kısa süreli denizyolu taşımacılığı şeklinde tanımlanabilir.

  Kısa mesafeli denizyolu taşımacılığı, sadece karayolu taşımacılığına bir alternatif değildir. Kısa mesafeli denizyolu taşımacılığının değişik ulaşım türlerinin entegrasyonu ile oluşan kombine taşımacılık ağında yer alan ve lojistik hizmetlerin optimizasyonunu amaçlayan bir işlevi de bulunmaktadır.

  Günümüzde Kısa Mesafeli Denizyolu Taşımacılığı AB'de diğer ulaştırma türlerine göre başarılı ve sürdürülebilir bir artış göstererek karayolundaki gelişmeye yakın bir başarı göstermiştir.

  Avrupa Birliği ülkelerinin dış ticaretinin %90'ının denizyolu ile gerçekleştirilmesine ek olarak, AB ülkeleri arasında ton-mil bazında taşımaların %45'i denizyolu ile yapılmaktadır. AB ülkeleri dünya filosunun %40'ını kontrol altında tutarak taşımacılıkta etkin bir durumda bulunmaktadır. AB'nin artan üye sayısı ve ticaret hacmindeki artışa paralel olarak, karayolu üzerindeki yük artışının iç suyolları ve denizyolu taşımacılığına kaydırılması politikasında gelişmeler olmaktadır.

  Bürokratik engellerin azaltılması, taşıma maliyetinin ucuzluğu ve mevzuat kolaylıkları ile taşımaların karayolundan denize kaydırılması politikası desteklenmektedir. Bu amaçla özellikle gümrük belgelerinin ve tehlikeli madde taşımacılığı mevzuatının basitleştirilmesi, liman tarifeleri ve limanlarda yükleme ve boşaltma ile ilgili altyapı iyileştirmeleriyle yüklerin denize kaydırılması politikaları desteklenmektedir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.