Hoşgeldiniz.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin kültürel özellikleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Güneydoğu Anadolu bölgesinin kültürel yemekleri Güneydoğu Anadolu Bölgesinin madenleri, Güneydoğu Anadolu bölgesinde hangi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Güneydoğu Anadolu bölgesinin kültürel özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneydoğu Anadolu bölgesinin kültürel özellikleri


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Güney Doğu Anadolu Bölgesi\'nin en önemli kültür öğesi, tarihidir. İlk çağlara dayanan tarih beraberinde pek çok özelliği de günümüze kadar taşımıştır. İl il incelersek:
  Adıyaman:
  Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi\'nin batısında yer alan, tarih sahnesindeki yeri ilk insanlara dek uzanan, pek çok değişik kültüre merkezlik etmiş olan bir kültür ve turizm kentidir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman toprakları üzerinde, insanlık tarihinin bütün evrelerine dair bulgular elde edilmiştir.
  Diyarbakır:
  Diyarbakır tarihinin, önceleri M.Ö.3000 yılına kadar uzandığı bilinirken, son zamanlarda Çayönü kazıları ile yapılan araştırmalar sonucunda uygarlık geçmişinin M.Ö.7500 yıllarına kadar uzandığı belirlenmiştir. Diyarbakır ve çevresinde Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür.
  Gaziantep:
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi\'nin en eski kültür merkezlerinden birisi olan Gaziantep, MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan ve ilk uygarlıkların doğduğu, Mezopotamya ve Akdeniz arasında, tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmıştır.
  Mardin:
  Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğu Anadolu\'nun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin\'de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır.
  Siirt:
  Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı Pervari Balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.
  Şanlıurfa:
  Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan, Hz. İbrahim\'in doğduğu, Hz. Eyyüb\'ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir görünümündedir. Harran\'ı gezerken 4000 yıl öncesinin solunduğunu hissetmemek, Atatürk Barajının suladığı Harran Ovası\'nda ise yaratılan bolluk ve bereketi gözlemlememek mümkün değildir.
  Batman:
  Dicle\'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır.
  Şırnak:
  Şırnak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye ve Irak sınırlarındadır. Cudi Dağı antik kent ve Mağrası görülmeye değer yerlerdendir.
  Kilis:
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi\'nde bir sınır Şehri olan Kilis, tarihi höyükleri, kaleleri camileri ve kebapları ile görülmesi gereken bir ildir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.