Hoşgeldiniz.

Mide Kanseri, Mide Kanserinin Belirtileri, Tedavisi Nedir Mide kanseri erkekte daha sık görülür. Batı toplumlarında daha çok 70′li yaşlarda görülmesine karşın ülkemizde ortalama yaş 10

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mide Kanseri, Mide Kanserinin Belirtileri, Tedavisi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mide Kanseri, Mide Kanserinin Belirtileri, Tedavisi Nedir
  Mide kanseri erkekte daha sık görülür. Batı toplumlarında daha çok 70′li yaşlarda görülmesine karşın ülkemizde ortalama yaş 10 yıl daha erkendir. Dünya’da dağılımı büyük farklılıklar göstermektedir. Uzakdoğu en sık olduğu bölgedir. Tüm mide kanseri vakalarının %40′ı Çin’de teşhis edilmektedir. Sıklık batıya gidildikçe azalır.

  Ülkemiz mide kanseri sıklığı açısından Asya’ya daha yakındır. Etyolojide rol oynayan en önemli faktör beslenmedir. Özellikle tuzlanmış ) ve tütsülenmiş(mangal dahil) yiyeceklerin içerdikleri nitrozaminlersayesinde kanseri indüklediği gösterilmiştir. Sigara içilmesi, mesleki olarak nikele maruz kalınması riski arttırır.

  Tedavi

  Erken evre mide kanserinin primer tedavisi cerrahidir. Cerrahi olarak çıkarılan tümörün arkasından lokal ve sistemik nüksü engellemek amacı ile adjuvan olarak uygulanacak kemoterapi ve radyoterapi sağkalımı uzatmakta ve nüks riskini azaltmaktadır. Bugün A.B.D. ve Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de pek çok merkez ilerlemiş hastalığın tedavisinde cisplatin, 5florourasil, epirubisin içeren kombinasyon kemoterapilerini kullanmaktadır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.