Hoşgeldiniz.

Gazilik ve Gazilerimiz - Şehitler ve Gaziler Haftasıyla İlgili Hutbe Gazilik ve Gazilerimiz Değerli Müslümanlar! İnsan çalışarak pek çok rütbe ve unvanlar elde eder. Bu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Gazilik ve Gazilerimiz - Şehitler ve Gaziler Haftasıyla İlgili Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gazilik ve Gazilerimiz - Şehitler ve Gaziler Haftasıyla İlgili Hutbe

  Gazilik ve Gazilerimiz

  Değerli Müslümanlar!

  İnsan çalışarak pek çok rütbe ve unvanlar elde eder. Bu rütbelerin zirvesinde hiç şüphe yok ki şehitlik ve gazilik bulunur. Çünkü bu rütbeler hayat karşılığında elde edilmekte ve inanç sayesinde kazanılmaktadır.

  Gazilik, en anlamlı ünvanlardandır. Şehitlikten sonra gelir. Savaşta ölenlere “şehit”, savaşa katılarak büyük yararlılık gösterenlere, yaralananlara ise “Gazi” denir. Gazilerimiz, şehitlerimizle birlikte bu vatanı yurt edinmemizde, vatanın korunmasında her türlü güçlüğe göğüs germişlerdir. Gerektiğinde gözlerini bile kırpmadan canlarını verme azmini göstermişlerdir.

  Vatan sevgisinin önemini Peygamberimiz’den öğrenen kahraman ecdadımız doğan çocuğunun adını ‘gazi’ koymuştur. Analarımız, askere göndereceği çocuğunu uğurlarken; “Haydi oğul, haydi git; Ya gazi ol Ya şehit” diyerek uğurlamıştır. Bu sebeple ecdadımız da, iki güzelden birisi için yani “ölürsem şehit kalırsam gazi” düşüncesiyle hareket etmiş ve bu düşünceyi bir miras olarak bizlere bırakmıştır.

  Kıymetli Müminler!

  Gazilerimiz, kutlu bir mücadelenin gayretli yolcusu olmuş, vatan için ve dahası bizler için canlarıyla, kanlarıyla mücadele etmişlerdir. Bizler yataklarımızda rahat uyurken onlar yeri gelmiş nice geceler uykusuz, nice günler aç ve susuz kalmışlardır. Canlarını ortaya koyarak sayısız yararlılıklar gösteren gazilerimizin amelleri ve kahramanlıkları da Allah katında karşılıksız kalmayacaktır. Bu büyük fedakârlıkların karşılığı kendilerine eksiksiz verilecektir.

  Onların bizim vereceğimiz geçici payelere ihtiyacı yoktur. Çünkü Allah kendi katında onlara en büyük mertebeyi vermiştir. “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.”1

  Peygamber Efendimiz(s.a.s.)’de şöyle buyurmaktadır :“ Allah yolunda yaralanan kimse, kıyamet gününde yara aldığı günkü haliyle gelir. Rengi kan rengidir. Kokusu ise misk kokusudur.”2

  Muhterem Müslümanlar!

  Şehit ve gazilerimiz, düşman dalgalarının çarparak parçalandığı yalçın kayalara benzerler. Vatanı düşman seline kaptırmayan yıkılmaz engel, aşılmaz settir onlar. Vatan, uğruna şehitlerin kan akıttığı toprak parçasıdır. ”Toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır.” diyen şairimiz bunu ne güzel ifade etmiştir. Bugün sahip olduğumuz bu cennet vatan, kahraman ecdadımızın her karışını kanları ile sulayarak bizlere emanet ettikleri topraklardır.

  Bunun için başta Çanakkale savaşı olmak üzere, Sakarya’da, Dumlupınar’da yaşanan destanları ve ardındaki ruhu iyi anlamalı, aziz vatanımızın kıymetini bilmeliyiz. Çünkü milletimizin ve vatanımızın bekası şehitlik ve gazilik bilincinin diri tutulmasıyla mümkündür.

  Aziz Müminler!

  Bize küçük bir iyilik yapana teşekkür eder, saygı duyarız. Dünya çapında büyük işler başaran, tarih boyunca milletimize hizmet eden, bize zengin bir kültür ve üzerinde yaşadığımız mübarek vatan topraklarını emanet eden büyüklerimizi ve kahramanlarımızı unutmayalım.

  Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için de, savaş arkadaşları gazilerimize hak ettikleri değeri verelim. Onları her zaman ve her yerde onurlandıracak davranışlarda bulunalım.

  Yüce Allah, şehit ve gazilerimize rahmet eylesin. Cennetiyle, cemaliyle onları şereflendirsin. Bizlere de onların yolundan yürümeyi nasip eylesin. Ülkemizi her türlü felaket ve musibetlerden muhafaza buyursun. Aziz milletimize kötü ve karanlık günler göstermesin.

  1-Bakara, 2/154.
  2-Buhari, “Cihad”, 7 ; Müslim, “İmare”, 103-107.

  Pazartesi, 13 Eylül 2016 20:53 Feyami YAZLIK İmam Hatip Çamlıyayla / MERSİN 17.09.2016 Tarihli Hutbesidir

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.