Hoşgeldiniz.

kısa biyografi yazı türüne örnekler, biyografi türündeki yazı örneklerine ihtiyacım var bana bu konuda yardımcı olurmusun lord :=) Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 97      

 1. Misafir Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Biyografi Türünde Yazı Örnekleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  kısa biyografi yazı türüne örnekler, biyografi türündeki yazı örneklerine ihtiyacım var bana bu konuda yardımcı olurmusun lord :=)

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Biyografi Türünde Kısa Yazı Örnekleri

  Kısa Biyografi Örneği (1)

  1970 yılında İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde dünyaya geldim. Eğitim yıllarımı başarılı bir şekilde tamamladıktan hemen sonra; Karadeniz Teknik Üniversitesi, bilgisayar mühendisliği bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Eğitim yılları boyunca çeşitli projelere imza atarak bir çoğunda başarılı olarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra XX şirketinde işe başlayarak XX, XX gibi projelerde başarılı olarak kendimi kanıtlamış oldum.

  Kısa Biyografi Örneği (2)

  CEMİL MERİÇ
  Yazar ve mütercim. 12 Aralık 1917’de Hatay Reyhanlı’da doğdu. Hatay Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi. Öğrenimini tamamlayamadan Hatay’a döndü. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, Tercüme Kalemi’nde reis mua vinliği yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Elazığ Lisesi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı (1942-45). İstanbul Üniversitesi yabancı diller okulunda okutman olarak çalıştı (1946). 1955’te gözleri görmez oldu. Fakat talebelerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 senesinde İstanbul Üniversitesi’nden emekli oldu. 13 Haziran 1987 günü İstanbul’da vefat etti.
  Cemi!Meriç’in ilk yazısıHatay’da Yeni Gün Gazetesi’nde çıktı (1928). Sonra Yirminci Asır, Yeni İnsan, Hisar, Türk Edebiyatı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş ve Edebiyat dergilerinde yazılar yazdı. Cemil Meriç, gençlik yıllannda Fransızcadan tercümeye başladı. Hanore de Baizac ve Victor Hugo’dan yaptığı tercümelerle kuvvetli bir mütercim olduğunu gösterdi. Batı medeniyetinin temelini ara ştırdı. Dil meseleleri üzerinde önemle durdu. Dilin, bir milletin özü olduğunu savundu. Sansüre ve anarşik edebiyata şiddetle karşı çıktı.
  Eserleri: Umrandan Uygarlığa (1974), Kırk Ambar
  (1983), Hint Edebiyatı, Saint Simon, İlk Sosyolog, İlk Sosyalist, Bir Dünyanın Eşiğinde, Bu Ülke, Mağaradakiler, Bir Facianın Hik8yesi, Işık Doğudan Gelir ve Kültürden Irfana başlıca eserleridir.
  Aldığı ödüller: Kırk Ambar adlı eseriyle iki defa “Türkiye MilIt Kültür Vakfı” ödülü, Ankara Yazarlar Birliği Derneği’nin “Yılın Yazan”, Kayseri Sanatçılar Derneğince, “İnceleme”, Kültürden İrfana adlı eseriyle, Türkiye Yazarlar Birliği “Yılın Fikir Eserleri” ödüllerini aldı.

  Kısa Biyografi Örneği (3)

  Reşat Nuri Güntekin

  25 Kasım 1889 yılında İstanbul'da doğdu.

  Öğrenim hayatı boyunca birçok il gezen Güntekin, ilköğrenimine Çanakkale'de başlamıştır. Daha sonra İzmir'deki Frerler okulunda bir süre öğrenim görüp sınavla girdiği Darülfünun Edebiyat Şubesi'ni 1912'de bitirdi. Böylece öğrenim hayatını yirmi üç yaşında bitirmiş oldu.

  Güntekin, 1927'e kadar Fransızca ve Türkçe öğretmenlikleriyle müdürlük görevlerini üstlenmiştir. Bazı görev aldığı okullar Bursa Sultanisi, İstanbul Beşiktaş İttihat ve Terakki Mektebi, Fatih Vakf-ı Kebir Mektebi, Akşemseddin Mektebi, Feneryolu Murad-ı Hâmis Mektebi, Osman Gazi Paşa Mektebi, Vefa Sultanisi, İstanbul Erkek Lisesi, Çamlıca Kız Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi ve Erenköy Kız Lisesi'dir.

  Güntekin, 1927'de maarif müfettişi oldu ve bu arada Dil Heyeti'yle birlikte bazı çalışmalarda bulundu. 1939'da ise Çanakkale milletvekili olarak TBMM'de bulundu. Bu görevini 1946'ya kadar sürdürdü.

  1947'de, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ankara'da yayımlanan Ulus gazetesinin İstanbul kolu olan Memleket gazetesini çıkardı. Güntekin daha sonra müfettişlik görevine geri döndü ve 1950'de UNESCO Türkiye temsilciliği ve öğrenci müfettişliği görevleriyle Paris'e gitti.

  1954'te ise yaşından dolayı bu görevden ayrılmak zorunda kaldı. Emekliliğinden sonra bir süre İstanbul Şehir Tiyatroları edebi heyeti üyeliği yapmıştır.

  Güntekin'e Akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra tedavisi için Londra'ya gitti ve orda hastalığına yenik düşerek öldü. 13 Aralık 1956 günü, Karacaahmet Mezarlığı'na gömüldü. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. neyna

  İBRETLİK OLAY Peygamber efendimizin zamanında 4 Kardeş var mış 1kız ve 3 erkek kızları en büyükleriymiş hani derler ya kız çocukları daha hayırlı olur diye ama bu kız çocuğu öyle değilmiş annesi öldüğünde vicdansız annesin öldüğüne üzülmeden annesinin altınlarına sarılmış ve altınlarını almış zavallı kadının. 2 çocuk ise oda para gözmüş kendi ailesini para sayesinde bir arada tutmuş ama yazık değil mi parayla saadet olmaz ama bu adamda vicdansızmış aksi sinirli bişeymişş bu kardeşlerine para vermek istemez bütün mirasın üstüne konmak isten ( PARA GÖZÜNÜ KÖR ETMİŞTİR ) . 3. Kardeş ise sonradan nasıl biri olduğu belli olmuş (SONRADAN GÖRMELERDEN ) ilk başlarda pazarcılık yapıyomuş sonradan bi atöye ye işçi olarak girmiş iyi bi maaş alıyomuş amaa günler ilerledikçe daha da çok para kazanmış tabii başkasının iş yeri karışan yok patron en ufak şeylere karışmıyomuş ( keyfi yerinde tabi ) Ama bu o atolyeyi almış çalışanları en ufak bişey yapsa konuşuyomuş işe giren bir hafta bile katlanamıyomuş ama bu ya kardeşi yanında işe girmiş ilk zamanlar iyiymiş ama sonradan kardeşinede başkalarına yaptıklarını yapmaya başlamış bida kardeşine öz kardeşine adam katlanmış katlanmış ama adam menfaatçi olmuş işler yoğun olduğunda kardeşine ağzını açmıyomuş ama işler azalınca yine en ufak bir olaya konuşup huzursuzluk yapıyomuş (kardeşini KOVMAKTAN ) beter ediyormuş... ...Para ya değer verme seni kölesi yapar.. SİZ SİZ OLUN KENDİNİZİ KAPTIRMAYIN


 5. Misafir

  çok tesekkürler


 6. Misafir Üye

  çok teşekkürler ödev için ideal olmuş ^_^ tam A4 boyutuna sığdı


 7. Misafir Üye

  Çoook teşekkürler ödev için çok guzel olmuş ....


 8. Misafir

  çok başarılı bayıldım


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.