Hoşgeldiniz.

Dünyanın en ölümcül depremi nerede oldu? Dünyanın en ölümcül depremi, kuzeydoğu Çin ’de yer alan Tangshan kentinde 28 Temmuz 1976 yılında, sabaha karşı saat 03.42’de

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünyanın en ölümcül depremi nerede oldu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın en ölümcül depremi nerede oldu?

  Dünyanın en ölümcül depremi, kuzeydoğu Çin’de yer alan Tangshan kentinde 28 Temmuz 1976 yılında, sabaha karşı saat 03.42’de gerçekleşti.

  Sarsıntı riskinin fazla olmadığı düşünülen bir bölgede meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, 240 binden fazla insanın ölümüne yol açtı.

  Deprem uykuda yakaladı

  Depremin ilk sarsıntıları hissedilmeye başlandığında şehirde ve çevre bölgelerde yaşayan bir milyondan fazla insan uykudaydı.

  Depremi ilk hissedenler çeşitli önlemler alsa da birçok kişi buna fırsat bile bulamadı. Sadece 14-16 saniye kadar süren deprem tüm kenti yerle bir etti.

  Birçok sağlık personeli depremde hayatını kaybettiği, hastaneler ve yollar yıkıldığı için yaralılara yardım etmek de oldukça zordu.

  Yolların yıkılması nedeniyle geciken yardımı beklerken, hayatta kalanlar gruplar oluşturarak enkazda kalanları çıkarmaya, tedavi etmeye, yiyecek ve su bulmaya çalıştı.

  Enkaz altında kalanların %80’i kurtarılmış olsa da, 28 Temmuz günü öğleden sonra gerçekleşen 7,1 büyüklüğündeki bir artçı şok, enkazın altında bekleyen birçok kişinin daha hayatını kaybetmesine sebep oldu.

  Depremde yaklaşık 242 bin insan ölürken, 165 bin kişi de ciddi şekilde yaralandı. 7218 hanede bütün aile fertleri hayatını kaybetti.

  Cesetler hızlı bir şekilde bulundukları yerlerin yakınlarına gömüldü. Ancak yağışlar sonucunda kadavraların yeniden ortaya çıkmasıyla ciddi sağlık sorunları baş gösterdi.

  İşçiler bu mezarları kazarak cesetleri çıkarmak ve tekrar şehir dışındaki mezarlara gömmek zorunda kaldılar.

  Yıkım ortaya çıkıyor

  1976’daki depremden önce Tangshan deprem bölgesi olarak görülmüyordu. Bu nedenle bölgedeki binalar depreme dayanıklı şekilde inşa edilmemişti.

  Depremde evlerin %93’ü, sanayi ve işyerlerinin ise %78’i tamamen yıkıldı. Su pompalama istasyonlarının %80’i çok ciddi şekilde zarar gördü ve şehre giden su boruları önemli hasar aldı. Kanalizasyon borularının ise %14’ü tahrip oldu.

  Şehirdeki köprüler çöktü, demiryolları büküldü. Yollar enkazla kaplandı ve büyük çatlaklar oluştu.

  Yiyecekler başta paraşütle dağıtılmaya çalışılsa da pek başarılı olunamadı ve özellikle temiz içme suyu bulabilmek neredeyse imkansız hale geldi. Hayatta kalanlar havuzlardan ve çeşitli kaynaklardan deprem sırasında zehirlenmiş suyu içmeye çalıştı.

  Acil yardımın şehre ulaşmasıyla toparlanma süreci hızlandı. Tanklarla su ve yiyecek taşındı, şehir tekrar inşa edildi.

  Bütün bunlar uzun zaman alsa da, Tangshan yeniden bir milyondan fazla insanın yaşadığı bir kent haline geldi ve "Çin’in Cesur Şehri" unvanını aldı.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.