Hoşgeldiniz.

Tevekkül Nedir ? Doğru Tevekkül Nasıl Olur ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Doğru Tevekkül Nasıl Yapılır Doğru Tevekkül Nasıl Olmalı Doğru Tevekkül
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Tevekkül Nedir, Doğru Tevekkül Nasıl Olur

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tevekkül Nedir ? Doğru Tevekkül Nasıl Olur ?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Tevekkülün tarifi: “Tevekkül, insanların elinde olan şeylerden ümit kesip, Allah’ın indinde olan şeylere teslim olmaktır.”

  Tevekkül kalbin Allah'a teslim olup, O’ndan gayrisine itimat et*memesi veya herşeyde Allah'a ümit bağlayarak, O’nun her şeyi bil*diğine itimat edip, teslim olmasıdır. Allah'ın yedinde olanın, senin yanında olandan daha hayırlı ve emnü emanda olduğunu bilmen*dir.
  Tevekkül, kalbe Allah'tan başkasından alakayı kestirmen ve her işte Allah’a rücu etmendir.

  Ebu Saidi’l-Harraz (rh.a): “Tevekkül, Allah'ı tasdik etmek, O’na itimat etmek, O’na güvenmek, O’nunla mutmain olmak, bütün şey*lerde Allah'a teslim olmak, dünya işlerini ve rızka ait olan her sıkın*tıyı kalpten çıkarmaktır.” dedi.

  Yüce Allah'a tevekkül etmek, işleri ve gerçek olayları O’na devre*dip bırakmak herhalde O’na itimat etmek, hareket ve kuvvetin ancak Allah’tan olduğunu bilmektir.

  Tariflerde verildiği üzere, tevekkül kalbî bir mertebedir. Sebebe tevessül tevekküle mâni değildir. Bunun için tevekkülün yeri kalp, sebeblerin yeri ise, beden*dir. Nasıl olur da bir mümin yüce Allah'ın bir çok âyet-i kerîmelerde emretmiş olduğu ameli terkeder? Hâlbuki Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem bir çok hadis-i şeriflerde Ona çağırır.

  Bir kişi Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem’e devesinin üze*rinde geldi ve: “ Ya Rasûlallah, devemi salıverip tevekkül edeyim mi?” diye sordu. Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem: “Onu (çö*kert), bağla ve sonra da tevekkül et” buyurdu. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.