Hoşgeldiniz.

ilahi kitaplar hangi peygamberlere gönderildi ilahi kitaplar hangi peygamberlere gönderilmiştir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev İlahi Kitaplar Nedir Kimlere Gönderilmiştir İlahi Kitaplar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 246      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İlahi Kitaplar Hangi Peygamberlere Gönderilmiştir

  Sponsorlu Bağlantılar
  ilahi kitaplar hangi peygamberlere gönderildi
  ilahi kitaplar hangi peygamberlere gönderilmiştir ?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İlahi Kitaplar Dört Tanedir ve Şu Peygamberlere Gönderilmiştir:

  4 Büyük ilahi Kitap Kimlere İndirildi

  Tevrat Musa (a.s.)'a:
  Zebur Davut (a.s.)'a:
  İncil İsa (a.s.)'a:
  Kuranı Kerim Hz.Muhammed (s.a.v.)'e:gönderilmiştir.


  Tevrat:

  Tevrat, kanun ve düzen anlamlarına gelir. Allah, Hz. Musa'ya, içinde çeşitli emirler ve ilahi bilgiler bulunan bir kitap indirmiştir. Bu kitabın temel mesajı diğer kitaplarda olduğu gibi tevhit inancı, yani Allah'tan başkasına kulluk etmemekti. Bunun yanısıra onun içinde bazı ahlaki kurallar ve yasalar vardı.

  Günümüzdeki Tevrat, içinde Hz. Davut'a indirilen Zebur'un (Mezmurlar) da bulunduğu birçok kitabın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Kutsal metinler adıyla bir araya getirilen bu kitabı Yahudiler kutsal sayar. Kimileri bu kutsal metinlerin ilk beş kitabına Tevrat (Tora) adını verir.

  Müslümanlar Allah'ın indirdiği tüm kitaplara iman ederler. Bununla birlikte günümüzde Yahudilerin kutsal metinlerinin Hz. Musa'ya indirelen Tevrat'ın aynısı olmadığına, çeşitli eklemeler ve çıkarmaların olduğuna, dolayısıyla güvenilmez olduğuna inanırlar.

  Zebur:

  Zebur'un sözlük anlamı mektuptur. Allah Zebur'u Hz. Davut'a göndermiştir. Zebur'un temel mesajı, diğer kutsal kitaplarda olduğu gibi, tevhit, yani Alah'tan başkasına kulluk etmemektir. Zebur, şiirimsi bir metne sahip olup, daha çok dualardan oluşmuştur.

  Günümüzdeki Zebur, Yahudilerin kutsal metinleri içinde bir bölüm olarak yer almıştır. Bu bölüme Mezamir adı verilir.

  Müslümanların Zebur kitabına bakışları: Müslümanlar ilke olarak Allah'ın Hz. Davut'a Zebur adıyla bir kitap gönderdiğine iman ederler. Bununla birlikte günümüzdeki Mezamir bölümünün gerçekten Hz. Davut'a gönderilen kitap oluşu şüphelidir.

  İncil:

  İncil'in sözlük anlamı müjde demektir. Allah tarafından Hz. İsa'ya indirilen kitaba İncil denir. Hz. İsa'ya indirilen kutsal kitapta, diğer kitaplarda olduğu gibi ilahi emirler ve bilgiler olduğu tahmin edilmektedir.

  Günümüzde tek İncil kitabı yoktur. Çok sayıda İncil kitabından dördü, resmi olarak Hıristiyanların kutsal kitabı sayılmıştır. Bunların isimleri Matta, Yuhanna, Markos ve Lukas'tır. Günümüzdeki İncillerde Hz. İsa'nın hayatı ve başından geçen ilginç olaylar anlatılır; yer yer onun öğütlerine yer verilir. Kiliseler tarafından İncil adıyla bastırılan kitaplarda bu dört İncil'in yanısıra Aziz Pavlos'un mektupları da yer almaktadır.

  Müslümanlar Allah'ın Hz. İsa'ya gönderdiği İncil'e iman ederler. Bununla birlikte, günümüzdeki İnciller'in Hz. İsa'ya gönderilen kitap oluşu oldukça kuşkuludur. Bu kitaplarda Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olarak isimlendirilmesi tevhit inancından sapma olarak görülür.

  Kuranı Kerim:

  Kur'an'ın sözlük anlamı "çok okunan"dır. Allah'ın Hz. Muhammed'e gönderdiği kitaba Kur'an denir. Kuranıkerim'in temel mesajı, diğer kutsal kitaplarda olduğu gibi tevhit inancı, yani Allah'tan başkasına kulluk etmemektir. Bunun yanı sıra onda bazı ilahi bilgiler ve emirler bulunur.

  Kuranıkerim, aslı değiştirilmemiş tek kutsal kitaptır. Kutsal kitaplar içinde Kur'an bu özelliğiyle diğerlerinden ayrılır. Bunda Kur'an ayetlerinin Peygamberimizin sağlığındayken hem ezberlenip hem de yazılmasının büyük etkisi olmuştur. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  kuranı kerimin indiriliş süreci


 5. Misafir Üye

  Kur'an'ı Kerim böyle yazılır.


 6. Misafir Üye

  Kur'an-ı Kerim 26 yılda tamamlanmıştır.ve en önemli amacı ALLAH'a imandır


 7. Misafir Üye

  Çok sağol ödevimi yapmama yardımcı oldun


 8. Misafir Üye

  Çok yardımcı oldu ALLAH razı olsun


 9. Eda

  Çok güzel olmuş yapanlara teşekkür ederim


 10. Eda

  Çok güzel olmuş yapanlara teşekkür ederim ödevime yardımcı oldunuz


 11. Misafir Üye

  Yanlış Kuran-ı Kerim 23 yılda indi.Birde şunu belirtmek istiyorum Allah razı olsun


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.