Hoşgeldiniz.

Emzik Bıraktırma Yöntemleri, Bebeğe Emzik Nasıl Bıraktırırlır Mutlu bir şekilde emzik emen bebek daha sakindir, daha rahattır ve daha kolay uyur. Doğuştan gelen, bir memeyi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Emzik Bıraktırma Yöntemleri, Bebeğe Emzik Nasıl Bıraktırırlır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Emzik Bıraktırma Yöntemleri, Bebeğe Emzik Nasıl Bıraktırırlır

  Mutlu bir şekilde emzik emen bebek daha sakindir, daha rahattır ve daha kolay uyur. Doğuştan gelen, bir memeyi emme ihtiyacının, başparmak ve emzikle tatmin edilmesi, ileriye bakan ebeveynler için önemli bir rol oynamaktadır. Bıraktırmak için ilginç önerilerle!

  Bebekler daha anne karnında emme ihtiyacını gösterir: Yani doğduktan sonra başparmak birçoğu için güvenilir, onun yardımıyla rahatlayabildikleri ve gevşeyebildikleri bir tanıdıktır. Bedenin kendisine özgü emme yardımı, ebeveynlerde genellikle daha az heyecan uyandırır – ancak haklı olarak çene kemiği ve yanlış diş konumlarından korkulmalıdır.

  Bebeklerin emmeye bayıldıklarını, dörtbin beşyüz yıl öncesinden eski Mısırlılar bile biliyor ve dikkate alıyordu: Çocukların boynuna asılan bal ile doldurulmuş kil figürler, o dönemlerdeki yeni yeryüzü vatandaşlarını avutuyordu. Başak kültürlerde ebeveynler mantar, tekstil veya plastik kullanıyordu. Kimse bir emme tesellisinden vazgeçmek istemiyordu ve bu arada bilim adamları da bunun için bir açıklama bulmuştu: Bebek emdiğinde, vücudu daha fazla hormon oluşturuyordu ve bu bir yandan sindirimi düzenliyordu ve öte yandan sakinleştirici ve uykuyu destekleyici bir etkiye sahipti. Bu nedenle, bebeğin ilk aylarda emmesi gerektiği konusunda herkes aşağı yukarı hemfikir.

  Arkadaş başparmak: Erkense sevin – geçse pişman ol!
  Çocuğun kendi parmağı her daim el altında, fakat ciddi dezavantajları var: bu hem "yumuşamaz“ hem de "Çeneye uygun" biçime sahip değil. Başparmakta çok sık emme, çoğu zaman diş ve çene bölgesinde zor düzeltilebilen neticelere sahiptir. Uzmanlar, olası konuşma güçlükleri konusunda da uyarıda bulunmaktadır: Başparmağını emenler sıklıkla peltek konuşuyor. Sebebi: Söz konusu çocukların kendi dilleri buna engel olmaktadır. Ağızdan sürekli nefes alma – başparmak emen ve tutkulu emzik çocuklarında çoğu zaman görüldüğü gibi- rahatsız edilmeden ortaya çıkan gelişim sürecinde dilin damak yönünde „yürümesini“ engelliyor. S- ve Z – Sesleri dil peltekleşen çocuklara güçlük çıkarmaktadır. Ancak çocuk ikinci ve üçüncü yaşı sırasında emzik veya başparmağı emmekten vazgeçerse, çocuk çenesinin büyümesi, muhtemel hasarları dengeleyebilmektedir.

  Bütün dünya emziği çekiyor
  Avutucu olarak başparmağı ortadan kalkınca, eski dost emzik iyi bir yedek oluyor. Birçok ebeveynin çığlık atan bebekler nedeniyle bizzat sinir krizine girmeye yakın olduğundan, birçok kişi huzurlu bir şekilde emzik emen „tatmin olmuş“ bebeklerin kıymetini biliyor ve seve seve kurtarıcı emziğe el atıyor. Ancak bazı durumlarda, bir zamanlar müttefik olan ltakes veya silikon parçasından daha sonraları tekrar kurtulmak o kadar da kolay olmuyor. Çene yapısına uygun bir emziğin, başparmak emmeye göre üçüncü yaştan itibaren daha az hasara yol açsa da, burada „Sürekli damlayan su taşı deler“ kuralı geçerlidir. Fazlasıyla emzik hayranı olanları „emme açık ısırma“ tehdit ediyor, , yani üst ve alt çene arasındaki temas kayboluyor.


  Emzik alışkanlığından vazgeçirmenin yaratıcı fikirleri
  Çocuk 2 – 3 yaşlarına geldiğinde, arkadaşı emzik ile olan beraberliğinin günleri artık sayılıdır. Çocuğunuzun yaşı arttıkça, onu emzik emme sevdasından ( daha kötüsü parmek emmek) vaz geçirmek o kadar zorlaşır.

  Hoş olmayan sebepleri: Yaş ve süre faktörlerine göre diş ve damak şekilsizlikleri oluşabilir.


  Yani, emziğin zamanında bıraktırılması gerekiyor! Ama nasıl? Kesinlikle ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken husus çok sabır. Vedalaşmak bir anda mümkün olmayacaktır. Güzel alışkanlıklara veda etmek uzun vakit alabilir.


  Ayıcık & Teselli: Emziğe rekabet
  Uzun süreli nefesini tutabilirseniz, çocuğun emzik isteğini uzun vadede kesebilirsiniz. Mızırdanma ve uyku bastığında , emzik alternatifini tamamen aklınızdan çıkartın. Çocuğunuzla bir sevişme turu yapın veya kucağına çok sevdiği bir ayıcığı vererek kısa bir hikaye anlatın veya yeni bir bataniye – emzik tesellisini saha dışı bırakmak için yapılabilecekler listesi epey uzun olabilir.

  “Ah, artık bozuluyor...” - bazı çocuklar emziği kendileri atıyorlar
  1-2 yaşlarında emziği bıraktırmak için tam hedef suikast uygulanabilir. Ancak , çocuğa ait yeni emzikler “yumurtlayacak” emzik deposunun olmaması gerekir. Örneğin emziği dellin – emerken emziğin içindeki hava emildiğinden keyfini kaçıracaktır. Emziği her 2. veya 3. gün keserek biraz daha kısaltılabilir. Bir süre sonra, ağızdaki emzik artık işe yaramadığından çocuk ilgisini kaybedecek ve hatta kendisi çöp kovasına atacaktır.

  “Yaşına hiç yakışmıyor emzik emmek!”
  Bu eski hile, özellikle iki yaşlarında ve büyük kardeşleri olan çocuklarda çok işe yarar. Hedef gün doğum günlerinde, çocukların onuruna dokunur ve emziği severek terk ederler. Ancak gece yataklarına girdiklerinde aceleci davranışlarından dolayı pişman olurlar.
  Bazı kurnaz pazarlık şekilleri düşünün: Emziği ***ürmüş olan doğum günü perisi veya noel baba, telefon edildiğinde emziği belki bir geceliğine geri verebilirler. Önemli olan: Emzikli veya emziksiz konusunun etkili olmasını engelleyin. Teselli arayışı içindeki Çocukların hislerine (örneğin gece korkusu gibi) alternatifler sunun. Bu bir şarkı veya “ kapı biraz açık kalsın” gibi olabilir.

  Emzik perisi : Emziğe karşı çok sevilen hediyelerle değiştiriyor
  Her çocuğun , bir gecede, emzik ile değişmeye ikna edilebileceği, acilen olmasını istediği bir arzusu vardır. Heyecan dolu bir serimoni ambalajı ile ( istek listesi yaptırılır ve akşam emzikle birlikte kapının önüne konur) memnun edici hediye, işe (gitmesi gereken) emzik olayıyla bağlanabilir. Çocuk emziği tekrar istediğinde ise , emzik perisinden emziğine karşı hediyeyi geri vermeyi önerebilirsiniz. Çok az çocuk bunu kabul edecektir. Çünkü, güzel yeni bebeğini veya skuterini tekrar geri vermesi gerekecek ve hala emziğe ihtiyacı olduğun itiraf etmiş olacaktı.
  Biraz farklı bir emzik bıraktırma yöntemi de, her emziksiz geçen geceye bir küçük hediye, şeklinde olabilir.

  Avantajları: Her emziksiz gece emzik alışkanlığının bırakılmasına yönelik bir adım ileriye ***ürecektir. Dezavantajları ise: Bir çok çocuk bu anlaşmanın perde arkasını anlayıp kendilerine çeviriyorlar: Artık her gece, emziğin yerine bir hediye gelmesi gerekiyor.

  Hayvan bebeklerinin de emziğe ihtiyacı var
  Birçok çocuğun sosyal vicdanı el vermez: Her zaman yardım etmeye hazırdırlar, ve emziklerini, hani çok acilen ihtiyaç duyan küçük bir kuş, tavşan veya at yavrusuna vermeyi, büyümüş ve kahraman olmuş duygusuyla kabul ederler. Büyük katkıya büyük övgüler ve ebeveynler tarafından iletilen hayvan annelerinden yollanmış “Teşekkürler” tutumu sürdürmekte etkin olacaktır.

  Bazen de anlayış kazanıyor
  Doğrudur: Daha büyük çocukları, emzik veya parmak emme alışkanlığından vazgeçirmek için kandırmak daha zordur. Ancak, genelde bunlara da emmenin olumsuz etkilerini anlattığınızda, şaşırtıcı bir şekilde akıllı davranıyorlar. Bir çoğu , emzik eksikliğini, ebeveynlerin emziği bıraktırmak için gösterdikleri önemli sebeplerinin olduğunu gördüklerinde, anlıyor ve kabul ediyor. Bu yaşlarda , emzik bıraktırma süresinin, “Nedenler” dönemine gelmesi avantajlı olabilir.
  Parmağın veya emziğin üzerine sürülen tadı hoş olmayan maddeler veya ellerin bağlanması gibi eski zaman yöntemleri kesinlikle uygulamamalısınız. Bu gibi yöntemlerle kahve alışkanlığınızı bıraktırmaya çalışmalarını istemezdiniz, değil mi?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.